Przewodnik po Finlandii
Podstawowe informacje
Republika Finlandii to jedno z państw Półwyspu Skandynawskiego, powstałe w 1917 roku, po upadku rosyjskiego caratu. Mieszkańcy tego kraju nazywają go zwyczajowo „Suomi-neito”, czyli „Fińską Dziewicą”, ze względu na jego kształt – jednorękiej kobiety. Państwo posiada rozległe terytorium - 338 145 km kwadratowych i jest siódmym pod tym względem krajem w Europie.
Naturalne granice Finlandii stanowią od zachodu i południa Zatoka Botnicka oraz Zatoka Fińska (Morze Bałtyckie). Północnym sąsiadem kraju jest Norwegia, zachodnim Szwecja, a wschodnim Rosja. Do obszaru Finlandii należą również liczne wyspy. Największe z nich to Wyspy Alandzkie w Zatoce Botnickiej. Państwo to posiada ukształtowanie w większości nizinne. Występują tu liczne jeziora i lasy. Ponadto zaś spora część terenów leży poza kołem podbiegunowym.
Ludność
Finlandię zamieszkuje 5 427 912 mieszkańców. Gęstość zaludnienia jest niska, wynosi zaledwie 16 osób na km². Zdecydowana większa część ludności mieszka na południu kraju. Państwo jest jednolite etnicznie – Finowie stanowią aż 93 % populacji. Pozostałe nacje to natomiast Szwedzi i Lapończycy. Językami urzędowymi Republiki Finlandii są fiński i szwedzki.
Największe miasta
Stolicą Finlandii są Helsinki, zamieszkiwane przez ponad 577 928 ludzi. Jest to główna fińska metropolia, położona w południowej części kraju, nad Zatoką Fińską. Pozostałe duże miasta to natomiast: Espoo, Tampere, Vantaa, Turku, Oulu, Jyväskylä, Lahti i Kuopio.
Transport
Finlandia posiada bardzo dobrze rozwiniętą sieć dróg, na którą składa się 78 tysięcy kilometrów asfaltu. Autostrady stanowią tu wprawdzie jedynie około 800 km, jednak drogi są w bardzo dobrym stanie i docierają do najdalszych zakątków kraju.
Wygodnym i komfortowym środkiem transportu w Finlandii są również pociągi: Taajamajuna, czyli linie regionalne, Pikajuna – pociągi pośpieszne i ekspresowe, InterCity oraz szybkie pociągi Pendolino.
Jeśli chodzi o transport lotniczy, najważniejsze fińskie lotniska znajdują się w Helsinkach, Turku, Haasa, Oulu oraz Rovaniemi.
Finlandia ma również dobrze rozwiniętą sieć połączeń promowych. Promy kursują do Szwecji, Estonii, Polski i Niemiec. Najważniejszymi miastami portowymi są Helsinki, Turku, Kotka, Hanko, Pori i Oulu.
Jak się dostać z Polski?
Z Polski do Finlandii najszybciej można dostać się drogą powietrzną i morską. Loty do tego kraju organizowane są z Warszawy, Krakowa, Gdańska i Wrocławia. Obsługują je głównie linie lotnicze WizzAir oraz Finnair, ponadto zaś Air Baltic, LOT, SAS. Bilety można dostać w cenie już od 38 zł. Rejs trwa średnio od 1godziny 30 minut do godziny i 50 minut. Bezpośrednie loty odbywają się na lotniska w Helsinkach i Turku.
Promy do Helsinek odpływają z Gdyni. Obsługują je linie Finnlines. Trzeba się tu jednak liczyć z rejsem trwającym około 19 godzin. Cena promu to około 62 euro za miejsce w fotelu lotniczym do ponad 900 euro za kabinę.
Turystyka
Turyści odwiedzają Finlandię w dużej mierze dla jej wspaniałej przyrody. Na terenie tego państwa znajduje się aż 60 tysięcy jezior. Największą popularnością cieszą się zatem rejony Pojezierza Fińskiego i Pogórza Środkowofińskiego. Ponadto atrakcyjnym regionem jest śnieżna Laponia i liczne malownicze parki narodowe, np. Park Oulanka z wodospadami i kanionami.
Inne uczęszczane rejony Finlandii to Wyspy Alandzkie i nadmorskie niziny, szczególnie na południu kraju. Najważniejszym miejskim ośrodkiem turystycznym są Helsinki – tętniące życiem, wielokulturowe miasto o niepowtarzalnej atmosferze. Można tu zwiedzić między innymi Galerię Narodową Ateneum, Plac Senacki, Uniwersytet Yliopisto, Pałac Prezydencki czy Most Pitkasilta z 1878 roku.
Do jednych z najbardziej sztandarowych atrakcji tego kraju należą oczywiście Wioska Świętego Mikołaja (Rovaniemi) oraz park rozrywki Dolina Muminków na wyspie Kailo, w okolicach Turku.