Gdańsk - przewodnik, podstawowe informacje
Gdańsk to miasto położone na północy nad Morzem Bałtyckim, nad Zatoką Gdańską na Pomorzu Gdańskim. Jest to duży port handlowy i ośrodek gospodarki morskiej.
Miasto to zamieszkuje 461 531 mieszkańców, co lokuje Gdańsk na szóstym miejscu pod względem liczby ludności i daje także szóste miejsce pod względem powierzchni (261,96 km²). Gdańsk wraz z Gdynią i Sopotem należy do Trójmiasta, które jest czwartym pod względem wielkości obszarem metropolitalnym w Polsce.
Historia miasta
Gdańsk to miasto o ponad tysięcznej historii. Aż do XIII wieku Gdańsk przynależał do Polski, później miasto to wchodziło w skład m.in. Księstwa Pomorskiego, Wolnego Miasta Gdańsk, Cesarstwa Niemieckiego. Gdańsk był miejscem wielu ważnych wydarzeń historycznych: na początku II wojny światowej Gdańsk był silnym ośrodkiem polskiej konspiracji. W najnowszej historii Polski Gdańsk odegrał wielką rolę w czasie Grudnia 1970, kiedy to w Stoczni Gdańskiej rozpoczął się strajk. Doszło do krwawych walk ulicznych i starć z organami bezpieczeństwa, a w efekcie do podpalenia gmachu KW Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w czasie trwającego wiecu protestacyjnego. Na mocy pozrozumień sierpniowych, które zakończyły protesty i strajki dano gwarancję tworzenia niezależnych związków zawodowych. Ten przełomowy moment był początkiem obalenie rządów komunistycznych w całej Europie Wschodniej.
Atrakcje turystycze
Gdańsk to miasto z bogatą historią. Gdy znudzi nam się już wypoczynek na plaży warto odwiedzić kilka zabytkowych miejsc w Gdańsku i podziwiać piękno tego miasta.
Ważniejsze zabytki zlokalizowane są na Głównym Mieście. To tam możemy podziwiać gotycko-renesansowy Ratusz Głównego Miasta, w którym to znajduje się Muzeum Historyczne Miasta Gdańska. Turyści często odwiedzają Dwór Artusa- obecnie także oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Starówka Gdańska ucierpiała podczas II Wojny Światowej, ale została odbudowana. Zwiedzający Starówkę nie mogą zapomnieć o Wielkim Młynie, Ratuszu Strego Miasta czy Kościele św. Katarzyny. Piękną budowlą Bazylika Wniebowzięcia NMP, która jest największą średniowieczną świątynią z cegły na świecie.
Do ważnych historycznie obiektów należą także Westerplatte oraz Twierdza Wisłoujście.
Wiele zabytków i miejsc historycznych znajduje się w dzielnicy Gdańska- Oliwie. Zwiedzając Oliwę warto zobaczyć Archikatedrę Oliwską, jeśli będziemy mieli szczęście to może trafimy na Międzynarodowe Festiwale Muzyki Organowej, które są corocznie organizowane w archikatedrze właśnie latem.
W Gdańsku działa wiele ośrodków kulturalnych, tj. muzea, Opera Bałtycka i teatry: Wybrzeże i Gdański Teatr Szekspirowski, zatem odwiedzając to miasto nie sposób się nudzić.