Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Rydze

Historia miasta 
Pierwsze skupiska ludności pojawiły się na terenie dzisiejszej Rygi w X wieku, kiedy to powstała osada plemienia Liwów. Miasto Ryga zostało założone w 1201 roku przez biskupa Alberta von Buxhovdena i szybko stało się ważnym ośrodkiem handlowym na wybrzeżu Bałtyku. Pierwsze mury miasta zostały wbudowane już w 1207 roku, natomiast w 1225 roku przyznano pierwsze prawa miejskie. W okresie tym miasto zamieszkiwali przede wszystkim kupcy niemieccy – do dziś przetrwały w Rydze wpływy niemieckiej kultury, zaś język niemiecki jest powszechnie używany. Do XV wieku miasto przejmowali kolejno Krzyżacy, z którymi o terytorium miast walczyli rdzenni mieszkańcy Rygi. 
 
Na przestrzeni wieków Ryga przechodziła kolejno pod panowanie Korony Polskiej i Wielkiego Księstwa Litewskiego (XVI wiek), następnie miasto zostało przejęte przez Szwedów (przełom XVI i XVII wieku), by ostatecznie trafić w ręce carskiej  Rosji, której wpływy były widoczne aż do 1918 roku, kiedy to utworzona została Republika Łotewska. Niezależność nie trwała jednak długo i zakończyła się wraz z wybuchem II wojny światowej. Ryga aż do 1991 roku wchodziła w skład ZSRR, zaś po ogłoszeniu niepodległości stała się stolicą obecnego państwa – Łotwy. 
 
Informacje praktyczne 
Podróżując po Rydze warto zakupić w cenie 8 euro bilet komunikacji miejskiej na 5 dni. Jeśli nie posiadamy własnego samochodu, to jest to najrozsądniejsza inwestycja, ze względu na bardzo drogie ceny taksówek. Tutaj warto pamiętać, że taksówki dzielą się na standardowe (znacznie droższe) oraz koloru zielonego – te drugie dowiozą nas w dowolne miejsce w cenie 14 euro, jednak dopiero po wykupieniu specjalnego vouchera.
 
Ryga jest drogim miastem i należy zwracać szczególną uwagę na to w jakiej walucie płacimy. Choć oficjalną walutą od 2014 roku jest euro, to jednak wciąż w obiegu znaleźć można łaty – jeśli chcemy zaoszczędzić pieniądze, to właśnie w łatach będziemy mogli taniej zjeść w restauracji lub kupić bilety. Jeśli planujemy pozostać w mieście przynajmniej kilka dni, to warto robić zakupy w sieciach LIDO – odpowiednik popularnych polskich marketów, gdzie znajdziemy wszelkiego rodzaju produkty spożywcze w najniższych cenach. 
 
Należy pamiętać, że w Rydze praktycznie wszędzie musimy wykupić bilety – nie tylko do muzeum, lecz również wchodząc do zabytkowej katedry czy kościoła. 
Popularne miasta: