Ceny w Anglii
Obowiązującą w Anglii walutą jest funt szterling, czyli popularny funt brytyjski. 1 funt dzieli się na 100 pensów. Kurs funta waha się pomiędzy: 4,7 a 5,5 PLN. Angielskie ceny mają wiele wspólnego z brytyjskimi (czyli obowiązującymi także w Szkocji, Walii i Irlandii Północnej), jednak zazwyczaj są nieco wyższe, niż w pozostałych częściach składowych królestwa.
Ceny przykładowych produktów spożywczych są wyższe, niż w Polsce. Bochenek chleba kosztuje średnio 4,5-5 zł, 500 gramów masła – 6,5-7 zł, 2 litry mleka – 6-7 zł, a 100 gramów kawy – 14-16 zł. Za litr wody mineralnej trzeba zapłacić 2-2,5 zł, litr soku owocowego to wydatek 6-7 zł, z kolei kilogram ziemniaków – nawet 4-5 zł. 10 sztuk jajek to koszt 5-6 zł, litr coca-coli – nawet do 8 zł, a pół litra piwa – 5-7 zł. Zdecydowanie łatwego życia nie mają w Anglii palący papierosy – jedna paczka kosztuje aż 25-28 zł.
Jednak nie za wszystkie dobra zapłacimy znacznie, więcej niż w naszym kraju. Odwiedzając Anglię warto odwiedzić sklep ze sprzętem elektronicznym, który może być nieco tańszy – zwłaszcza komputery, odtwarzacze mp3 czy aparaty cyfrowe. Ceny ubrań w znanych sieciach odzieżowych są porównywalne do polskich.
Sporo zapłacimy za nocleg, zwłaszcza w najpopularniejszych regionach. Zakwaterowanie w hostelu to koszt 60-75 zł za dobę, w średniej klasy hotelu – 200-300 zł, a za oddzielny apartament – 400-600 zł. Są to jednak orientacyjne kwoty, bo w samym Londynie wyższej klasy hotele oferują noclegi nawet za 1000-1500 zł.
Bardzo różnie prezentują się ceny wyżywienia. Za przekąski podawane w barze szybkiej obsługi (zapiekanki, kiełbaski itp.) trzeba zapłacić 10-20 zł, a obiad w restauracji to koszt średnio 60-100 zł. Turyści bardzo często korzystają także z kafejek internetowych – za godzinę użytkowania pobierana jest średnia opłata 10-15 zł.
Zdecydowanie najdroższym angielskim miastem jest Londyn, gdzie ceny mogą być znacznie wyższe. Dużą popularnością w całej Anglii cieszą się sklepy takich sieci jak ASDA czy Tesco, gdzie niektóre podstawowe produkty spożywcze mogą być nawet o połowę tańsze.
Przykładowe ceny:
bochenek chleba – 4,5-5 zł
2 litry mleka – 6-7 zł
500 gramów masła – 6,5-7 zł
litr soku owocowego – 6-7 zł
kilogram ziemniaków – 4-5 zł
nocleg w hostelu – 60-75 zł
nocleg w średniej klasy hotelu – 200-300 zł
obiad w restauracji – 60-100 zł