Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Polska - regiony turystyczne, podział administracyjny


Podział administracyjny

Polska podzielona jest na 16 województw: Dolnośląskie, Kujawsko-Pomorskie Lubelskie, Lubuskie, Łódzkie, Małopolskie, Mazowieckie, Opolskie, Podkarpackie, Podlaskie, Pomorskie, Śląskie, Świętokrzyskie, Warmińsko-Mazurskie, Wielkopolskie, Zachodniopomorskie. Niższa jednostka podziału administracyjnego to powiat (w Polsce jest 314), który skupia kilka sąsiadujących gmin (2479 gmin). Obecna struktura kraju w znacznym stopniu pokrywa się z historycznym podziałem.

Regiony turystyczne Polski

W Polsce można odpoczywać w wielu regionach turystycznych, które różnią się od siebie położeniem geograficznym i rzeźbą terenu.

Obszarem chętnie odwiedzanym przez polskich i zagranicznych turystów jest Pomorze. Pomorze to kraina historyczna należąca do Niemiec i Polski. Większa część Pomorza znajduje się w granicach Polski, w obrębie województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Niewielkie fragmenty regionu znajdują się w województwach: wielkopolskim, warmińsko-mazurskim i lubuskim. Miłośnicy jezior z pewnością wybiorą wczasy w tych okolicach, bo dominuje krajobraz morenowy, zatem występują tu liczne naturalne jeziora. Pomorze to idealny region dla osób lubiących wypoczywać na plaży, bo znajdziemy tu rozległe, piaszczyste plaże, na który w słoneczne lato można się opalać i odpoczywać. Największe miasta Pomorza to: Gdańsk, Szczecin, Gdynia, Toruń, Koszalin, Słupsk, Grudziądz, Chojnice, Tczew, Stargard Szczeciński, Świnoujście, Kołobrzeg, Szczecinek i Strzałów.

Terenem ciekawym nie tylko krajobrazowo, ale także kulturowo są Mazury. Powszechnie nazywane krainą tysiąca jezior co roku goszczą tysiące turystów, którzy pragną odpocząć na łonie przyrody, wśród lasów i urokliwych kanałów. Na Mazurach leżą dwa największe polskie jeziora: Śniardwy, będące największym jeziorem w Polsce (pow. 113,8 km²) oraz Mamry, które jest jeziorem o największej objętości w Polsce (obj. 1013 mln m³). Mazury leżą w północno-wschodniej Polsce. Obejmują tereny Pojezierza Mazurskiego i Pojezierza Iławskiego, należą do województwa warmińsko-mazurskiego. Miłośnicy rycerstwa powinni tak zaplanować urlop, aby obejrzeć corocznie organizowaną rekonstrukcję zwycięskiej bitwy pod Grunwaldem.

Obszarem dobrze zagospodarowanym turystycznie są Sudety, które zachęcają do odwiedzenia ze względu na ciekawą budowę geologiczną i rzeźbę terenu. Szlaki turystyczne są dobrze oznakowane, a rozwinięta sieć dróg pozwoli wszędzie bez problemu dojechać. W Sudetach znajduje się wiele miejscowości uzdrowiskowych np. Kudowa-Zdrój, Duszniki-Zdrój. Osoby lubiące wędrówki z pewnością odwiedzą: Kotlinę Jeleniogórską czy Kotlinę Kłodzką, Karkonosze, Góry Stołowe i Masyw Śnieżnika.

Na Wyżyna Małopolska turyści mogą podziwiać 2 parki narodowe: Ojcowski i Świętokrzyski oraz zabytki Krakowa i Częstochowy. Na Wyżynie na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej zachwycają skały wapienne, szczególnie malownicze w okolicach Ojcowa. Interesująca może być wycieczka Szlakiem Orlich Gniazd, czyli warowni i zamków zlokalizowanych na wapiennych wzgórzach, wśród tych zamków znajdują się: Pieskowa Skała w Ojcowie czy ruiny zamku w Tenczyn. Ruch turystyczny Małopolski skupia się głównie w rejonach: Jury Krakowsko-Częstochowskiej, Górach Świętokrzyskich oraz w Krakowie i Wieliczce.

Regionem typowo wysokogórskim są Karpaty, które są odwiedzane ze względu na walory przyrodnicze. W Karpatach nie znajdziemy wielu atrakcji turystycznych, za to możemy podziwiać obiekty drewnianej architektur ludowej. W Karpatach turyści mogą uprawiać piesze wędrówki, narciarstwo, kolarstwo górskie. Karpaty o tereny idealnie nadające się na wypoczynek, gdyż obszar ten obfituje w tereny leśne. Miłośnicy żeglowania mogą wybrać pobyt nad jednym z jezior: Rożnowskim, Solińskim, Żywieckim). Występuje tu wiele znanych miejscowości uzdrowiskowych (np. Krynica, Rabka). Najlepiej zagospodarowany turystycznie jest Beskid Śląski, Tatry i Podhale z zimową stolicą Polski, czyli Zakopanem. 

Popularne miasta: